Metamorfoza Biura IT

Zadanie, jakie otrzymaliśmy w tym projekcie było z pozoru proste. Odświeżyć wnętrza 4-kondygnacyjnego biura na potrzeby nowego najemcy - dużej firmy z branży IT. Globalny gracz technologiczny z USA wprowadzić się miał jednak do budynku niezwykłego. Na swoją siedzibę wybrał bowiem historyczny obiekt Domu Handlowego Renoma, istniejący na mapie Wrocławia od 1930 roku. Spotkanie niemożliwe?

Kategoria:

Wnętrza biurowe

Inwestor:

Globalworth / IT tenant

Lokalizacja:

Renoma, Wrocław, Polska

Powierzchnia:

12 000 m2

Zespół projektowy:

Łukasz Reszka, Maciej Kowaluk, Anna Patyk, Angelika Czajczyńska, Martyna Słowek

Współpraca:

Studio Bardzo (space branding)

Foto:

Stanisław Zajączkowski

Wyzwanie

Zadanie, jakie otrzymaliśmy w tym projekcie było z pozoru proste. Odświeżyć wnętrza 4-kondygnacyjnego biura na potrzeby nowego najemcy – dużej firmy z branży IT. Globalny gracz technologiczny z USA wprowadzić się miał jednak do budynku niezwykłego. Na swoją siedzibę wybrał bowiem historyczny obiekt Domu Handlowego Renoma, istniejący na mapie Wrocławia od 1930 roku. Spotkanie niemożliwe?

Rozwiązanie

Wielkopowierzchniowa przestrzeń miała z początku ulec niewielkiej metamorfozie. Odświeżenie miało dotyczyć jedynie podłóg i ścian. Jednak już na etapie prac koncepcyjnych udało nam się przekonać inwestora do większej ingerencji w przestrzeń. Dzięki włączeniu w projekt aranżacji przestrzeni wspólnych dla pracowników, firma – za naszą radą – zrobiła ważny krok w budowaniu wizerunku pracodawcy na tym jakże konkurencyjnym obecnie rynku. Zaczynaliśmy od prostego zadania, a skończyliśmy na ciekawym koncepcyjnie i bardzo różnorodnym projekcie całego biura.

Jak jednak połączyć tak odległe od siebie światy: branżę IT z jej innowacyjną technologią i zabytkową, historycznie ważną architekturę budynku Renomy. A budynek to absolutnie wyjątkowy. Został wybudowany przez braci Wertheim jako jeden z domów towarowych ich berlińskiej firmy handlowej (Warenhaus Wertheim), a zaprojektował go znany berliński architekt Hermann Dernburg. Jego elewację tworzą obiegające cały budynek pasy okien oraz przechodzące poniżej i powyżej nich lśniące na złoto ceramiczne gzymsy i licowane szkliwioną ceramiką ścianki podparapetowe. Wielką rolę w tej elewacji odgrywają detale. Plastycznie ukształtowaną fasadę zdobi 100 płaskorzeźb ludzkich głów autorstwa rzeźbiarza Ulricha Nitschke. Przedstawiają one twarze ludzi ze wszystkich kontynentów, przedstawicieli różnych grup etnicznych, a inspiracją do ich sportretowania były okładki popularnego wówczas podróżniczego periodyku Atlantis. Od prawie 100 lat rzeźby te są symbolem nie tylko międzynarodowości handlu, ale przede wszystkim otwartości na drugiego człowieka, poszanowania jego osoby, pochodzenia i poglądów.

Ten właśnie element portretowych rzeźb uczyniliśmy wizualnym łącznikiem między tradycją a branżą tech. Motyw głów z fasady budynku powtórzyliśmy we wnętrzach. We współpracy ze Studio Bardzo powstały autorskie grafiki ścienne, na których historyczne postacie występują w technologicznych kontekstach. Wyrazista kolorystyka marki zaczerpnięta z brand manuala (żółty, czarny, szary i biały) wzbogacona została nawiązującym do lica budynku złotem.

Odległy kontekst przedwojennego Wrocławia pojawił się w doborze materiałów - naturalnego drewna, żywej zieleni roślin. Dawnego ducha miasta można poczuć w kuchni zaprojektowanej w stylu retro french bistro. Znalazły się tu siedziska zintegrowane z kawiarnianymi blatami, duże jadalniane stoły, meble miękkie, fotele, regały z roślinami i czasopismami. Klimatyczne oświetlenie tworzą lampy stojące i kinkiety.

Z kolei największą wspólną przestrzeń – główną kuchnię pełniącą rolę miejsca do firmowych spotkań – zaaranżowaliśmy na urban jungle. Umeblowanie sali jest w pełni mobilne, pozwala na zmianę ustawienia stołów z układu jadalniano-wypoczynkowego na audytoryjny.

W centrum miasta, w historycznym budynku, którego ducha wyraża otwartość na inne kultury i narodowości powstała rezonująca z nim przestrzeń współczesnego biura. Biura należącego do multikulturowej, wielojęzycznej społeczności.

No items found.

Podobne projekty

Poznajmy się